Poradnik: malowanie ścian w mieszkaniu

Malowanie ścian to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie naszych wnętrz. I choć z pozoru wydaje się banalnie proste, w praktyce może przysporzyć nie lada kłopotów. Na co zatem zwrócić uwagę podczas malowania ścian? Od czego zacząć, aby uniknąć błędów i czy warto malować ściany samodzielnie? Zajrzyjcie do naszego poradnika.

Zacznij od podstaw – jak wybrać farbę do malowania ścian?

Zwykle do malowania pomieszczeń stosowane są farby emulsyjne – akrylowe lub lateksowe (rzadziej winylowe) – które dobrze kryją, szybko schną, są trwałe i łatwe do rozprowadzenia. Farby akrylowe sprawdzą się w salonach i sypialniach, zaś lateksowe polecamy w przypadku wymagających pomieszczeń (kuchni, łazienek, korytarzy) – są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć.

Zadbaj o porządek – jak zabezpieczyć pomieszczenie przed malowaniem ścian?

Farby i inne akcesoria kupione. Co dalej? Czas zadbać o porządek w trakcie malowania. W tym celu krawędzie okien, drzwi i listy przypodłogowe polecamy zabezpieczyć taśmą malarską. Meble i podłogę pokryć folią, a schody tekturą – dopasowaną i przymocowaną mocno do powierzchni (zapobiegnie pośliźnięciu się). Zdemontujmy również karnisze, żyrandole i urządzenia elektryczne. Nie zapominajmy zabezpieczyć folią grzejników, a w razie potrzeby także całych okien. 

Grunt to… dobry grunt – jak przygotować ściany do malowania?

Zanim chwycimy pędzle i wałki w dłoń, czeka nas jeszcze przygotowanie ścian do malowania. Należy uzupełnić wszystkie powstałe ubytki, usunąć zabrudzenia (np. mydłem malarskim), ewentualnie zeskrobać popękaną farbę, a po wszystkim zagruntować powierzchnię ścian. To zwiększy przyczepność farby i zmniejszy chłonność ścian, redukując zużycie produktu.

Ważna jest kolejność – w jakiej kolejności malować ściany?

Zaczynamy! Delikatnie mieszamy farbę (nie może być wzburzona) i nakładamy na wąski pędzel, którym rozprowadzamy emulsję na styku sufitu i ścian. Następnie malujemy cały sufit (najlepiej przy pomocy wałka) – najpierw równolegle do okna, później prostopadle, by uniknąć smug. Malowanie ścian zaczynamy od narożników, by przejść do przestrzeni przy listwach podłogowych, kratkach wentylacyjnych i gniazdkach, a później do całej powierzchni.

Pamiętaj o właściwej technice – jak prawidłowo malować ściany? 

Techniki malowania ścian bywają różne, ale warto znać kilka podstawowych zasad. Malujemy powierzchnie pędzlem potem wałkiem (lub tylko wałkiem), nakładając farbę pionowymi pasami z góry na dół, na zakładkę. Nie robimy przerw, dopóki nie pokryjemy jednej ściany lub sufitu, inaczej będzie to widoczne. Na ewentualną korektę mamy 5 minut, późniejsze poprawki mogą skończyć się plamami. Drugą warstwę farby nakładamy, gdy wyschnie już pierwsza. 

Czy warto malować ściany samodzielnie? Warto, ale tylko jeśli mamy czas, pieniądze i energię, aby na bieżąco usuwać pojawiające się niespodzianki – walczyć ze smugami, plamami i słabym kryciem farby – a później jeszcze sprzątać cały bałagan. W innym przypadku polecamy powierzyć to zadanie fachowcom z naszej firmy DrobnyRemont.pl, którzy sprawnie wykonają pracę i pozostanie już tylko cieszyć się odświeżonym mieszkaniem.